Wyszukaj nieruchomość
Wynik wyszukiwania

Zmiany cen na rynku nieruchomości

Dodał Be Home w dniu Październik 26, 2022
Zmiany cen na rynku nieruchomości
Komentarzy:0

Zmiany cen na rynku nieruchomości

W związku z rosnącą inflacją, coraz więcej banków zaostrza warunki udzielania kredytów hipotecznych. Z kolei powściągliwość klientów, zainteresowanych kredytami gotówkowymi, doprowadza w konsekwencji do  zatrzymania wzrostu Indeksu Cen Mieszkań (ICM). Wszystko wskazuje na to, że w późniejszym czasie będzie on spadać. Tego typu sytuacja wiąże z takimi czynnikami, jak m.in.:

  • stabilizacja i spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym,
  • spory spadek wartości ofertowej mieszkań z tak zwanej drugiej ręki, z uwzględnieniem niekorzystnej inflacji,
  • wydłużenie okresu sprzedaży mieszkań z realną stratą dla sprzedającego– konieczność dużej obniżki podstawowej wartości posiadanej nieruchomości. 

Nasza agencja Be Home z Warszawy zaobserwowała obniżenie wskaźnika trendu cenowego na rynku mieszkaniowym o 0,3%. Uwzględniając inflację, można wysnuć oczywisty wniosek, że spadek ten w ciągu 9 miesięcy osiągnął aż 9,1%, co w porównaniu z poprzednimi latami jest bardzo niekorzystną zmianą. 

Spadek wartości mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

Wartość Indeksu Cen Mieszkań w sierpniu 2022 roku niewiele wzrosła, aby miesiąc później spaść o prawie cztery punkty. Ten niekorzystny wynik można zaobserwować już od maja bieżącego roku. W związku z powyższym, można wysnuć oczywisty wniosek, że konsekwencją powiększającej się liczby niesprzedanych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego będą znaczące obniżki cen nieruchomości. Wynikać to będzie także z braku symptomów, przepowiadających poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. Mało optymistyczną perspektywą jest brak zainteresowania kupnem mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego, co spowoduje spowolnienie sprzedaży na obu wyżej wymienionych rynkach. Można zaobserwować także pewien trend. Niektórzy właściciele mieszkań z rynku wtórnego powstrzymują się z ich sprzedażą, zaś wysoki poziom cen mieszkań na rynku pierwotnym, skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców. 

Jak w perspektywie kilku miesięcy zmieni się sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym?

Po przeanalizowaniu różnych czynników, nasza agencja Be Home z Warszawy zauważyła stopniowe obniżki cen mieszkań. Ponadto, wysoka inflacja spowodowała, że wartość zakupu nieruchomości zaczyna drastycznie spadać, już od przełomu marca – kwietnia 2022 roku. Mało optymistyczną wizją jest to, że ciągłe obniżki cen mieszkań będą generować duże straty dla sprzedających. W dłuższej perspektywie oznacza to deficyt sporej ilości gotówki, która mogłaby zasilić budżet właściciela mieszkania na sprzedaż, szczególnie tego pochodzącego z rynku wtórnego. Specjaliści z naszej agencji Be Home z Warszawy proponują właścicielom mieszkań na sprzedaż i potencjalnym kupującym, obserwowanie zmieniającego się Indeksu Cen Mieszkań. Stanowi on łączną wartość względną średnich cen ofertowych lokali, obliczanych na podstawie cen ofertowych w 10 największych miastach Polski, w tym w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie czy w Katowicach. Porównując ICM można kupić nieruchomość po okazyjnej cenie lub też sprzedać ją, kiedy Indeks Cen Mieszkań odrobinę wzrośnie. 

Spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym spowodowany jest między innymi inflacją. Ponadto, przyczyną może być również fakt, że banki oferujące kredyty hipoteczne, znacznie zaostrzyły warunki ich przyznawania. 

 

Udostępnij

Porównaj