Wyszukaj nieruchomość
Wynik wyszukiwania

Aktualne ceny kawalerek

Dodał Be Home w dniu Październik 28, 2022
Aktualne ceny kawalerek
Komentarzy:0

Aktualne ceny kawalerek. Jakie czynniki mają wpływ na wartość jednopokojowych nieruchomości?

Cena kawalerki różni się w zależności od miasta, w jakim znajduje się ta nieruchomość. Wysoki popyt na mieszkania jednopokojowe można było zaobserwować już na początku drugiego tysiąclecia. Zakup takiej nieruchomości w dalszym ciągu może być sporym wyzwaniem, szczególnie dla mieszkańców największych aglomeracji w Polsce. Zauważyć można także spore różnice pomiędzy kawalerkami z rynku pierwotnego i wtórnego. Koszt nabycia wyżej wymienionych nieruchomości kształtuje się niekiedy na poziomie równowartości wielu średnich miesięcznych pensji netto, liczonych na podstawie pierwszego kwartału 2022. Wymienić należy podstawowe czynniki, jakie mają wpływ na ceny kawalerek w Polsce. Należą do nich między innymi:

  • atrakcyjna lokalizacja nieruchomości, 
  • popularność dzielnicy,
  • metraż mieszkania,
  • ogólny stan kawalerki,
  • pozostawione w mieszkaniu elementy wyposażenia (szafy wnękowe, wanna, prysznic, zabudowa kuchenna, kuchenka gazowa/ indukcyjna)  – w przypadku kawalerek z rynku wtórnego, 
  • dodatkowe pomieszczenia – piwnica, garaż, ogródek, 
  • budynek, w jakim znajdują się mieszkania jednopokojowe.

Osoby, które zastanawiają się czy stać ich na kawalerkę, powinny wziąć pod uwagę wyżej wymienione aspekty. Nierzadko mniejsza zdolność kredytowa może okazać się wystarczająca do zakupu kawalerki w mniej popularnej dzielnicy/ mieście. 

Potencjalni nabywcy kawalerek w Polsce

Wbrew powszechnie panującej opinii osobami, które najczęściej decydują się na zakup kawalerki, są nie tylko single czy też osoby kończące studia i podejmujące pracę zarobkową. To pragnienie również osób w średnim wieku. Pragną one zainwestować w tanie nieruchomości, bez zbytniego obciążania się kredytem hipotecznym. Małe mieszkania cieszą się wysokim popytem, ponieważ są nie tylko łatwo zbywalne, ale mogą również stanowić zysk z wynajmu kawalerki. To także atrakcyjna lokata i konkurencja dla zakupu funduszy inwestycyjnych, walut czy inwestycji w kruszce. Ceny kawalerek w Polsce są zróżnicowane. W największych miastach i popularnych miejscowościach wypoczynkowych znaleźć można bogatą ofertę mieszkań jednopokojowych o różnej powierzchni, standardzie wykończenia elementach wyposażenia, a także wieku i stanu budynków, w których znajdują się te mieszkania. 

Ceny kawalerek w największych miastach w Polsce

Porównując ceny kawalerek w polskich miastach, warto zwrócić uwagę na lokalizację tych nieruchomości. Nie jest zaskoczeniem, że najdroższe kawalerki są w Warszawie. Z analizy pracowników naszej agencji Be Home z Warszawy można wywnioskować, że średnia stawka za tego typu lokale na rynku wtórnym wynosi 15.716 zł za metr kwadratowy. Z kolei jednopokojowe mieszkania z rynku pierwotnego to wydatek rzędu 8.697 zł za metr kwadratowy. Nieco tańsze są kawalerki w Krakowie, których koszt kształtuje się na poziomie 13 do 14 000 zł za metr kwadratowy. Z kolei w Gdańsku kawalerki z rynku wtórnego mogą kosztować średnio od 424 000 zł do 451 000 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że zakup kawalerki w województwie pomorskim, a także w najpopularniejszych miastach nad morzem, to świetna oferta dla osób poszukujących mieszkania na wynajem. Posiadanie jednopokojowej nieruchomości w Sopocie, Gdańsku lub Gdyni, w dobrej lokalizacji, może być pomysłem na biznes w postaci prowadzenia własnej działalności gospodarczej, opartej wyłącznie na wynajmie, nie tylko sezonowym, ale i całorocznym.

Najtańsze kawalerki w Polsce

Osoby nie dysponujące dużym budżetem finansowym mogą zdecydować się na zakup kawalerki w mniej popularnych miastach w Polsce. Może być to Lublin bądź Katowice. Nabycie jednopokojowego mieszkania na rynku wtórnym kształtuje się od 4000 zł za metr kwadratowy do 9000 zł za metr kwadratowy. W Poznaniu i Szczecinie zaobserwowano spadek cen kawalerek,  które na rynku wtórnym kosztują w granicach 10 000 za metr kwadratowy. Potencjalni właściciele mieszkań, którzy marzą o posiadaniu kawalerki w przystępnej cenie, mogą wybrać jednopokojowe nieruchomości, zlokalizowane w Łodzi i Bydgoszczy. Wśród 10 największych miast w Polsce, to właśnie wyżej wymienione aglomeracje mogą poszczycić się dość niską ceną za metr kwadratowy. Kawalerki w Łodzi kosztują o połowę mniej niż te znajdujące się w stolicy. Z kolei w Bydgoszczy, jednopokojowe mieszkanie z rynku wtórnego, które wyróżnia się wysokim standardem i dobrą lokalizacją, wymaga wzięcia kredytu na kwotę od 220.000 do 272.000 zł, co w przeliczeniu daje średnio 8 do 9000 zł za metr kwadratowy. Wyżej wymienione dane mogą ulec zmianie. Dlatego też warto obserwować rynek nieruchomości lub skontaktować się z naszą agencją Be Home Warszawa.

Ceny kawalerek w Polsce kształtują się na różnym poziomie. Wpływ na wartość jednopokojowej nieruchomości mają rozmaite czynniki. Należy pamiętać, że popularne lokalizacje, w tym luksusowe dzielnice mogą być przyczyną wzrostu cen kawalerek nawet o 20 do 40% od wartości mieszkań, położonych w mniejszych miejscowościach.

Udostępnij

Porównaj