Wyszukaj nieruchomość
Wynik wyszukiwania

Rosnąca cena mieszkań na parterze

Dodał Be Home w dniu Październik 31, 2022
Rosnąca cena mieszkań na parterze
Komentarzy:0

Rosnąca cena mieszkań na parterze. Atrakcyjne nieruchomości położone na najniższych piętrach

Przeprowadzony w 2021 roku Powszechny Spis Ludności i Mieszkań dostarczył cennych informacji dla analityków rynku nieruchomości i naszej agencji nieruchomości Be Home Warszawa. Według danych zebranych od mieszkańców Polski, prawie 22% wszystkich obywateli IV RP osiągnęło już wiek emerytalny– 60+. Niż demograficzny, obserwowany od kilku lat, negatywnie wpływa na ilość osób w wieku produkcyjnym. Z uwagi na powyższe, zauważyć można zwiększony popyt na mieszkania na parterze i nieruchomości zlokalizowane na pierwszym piętrze, w niskiej zabudowie. Mieszkania parterowe zyskały na popularności i cieszą się szczególnym zainteresowaniem osób nabywających nieruchomości. Analizując rynek sprzedaży mieszkań można zauważyć, że lokale znajdujące się na wysokich piętrach w blokach, bez windy, obecnie nie zyskują aprobaty wśród potencjalnych nabywców. Spory udział seniorów w populacji mieszkańców Polski, radykalnie wpływa na rynek mieszkań i domów. Największym problemem dla starzejącego się społeczeństwa są przeszkody architektoniczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o dużą ilość schodów do pokonania w budynkach wielokondygnacyjnych, pozbawionych windy. Ponadto mieszkania znajdujące się na ostatnich piętrach budynków wielorodzinnych bez wind, stanowią spore wyzwanie dla służb medycznych czy ratunkowych, z których pomocy korzystają osoby w bardzo podeszłym wieku. 

Starzejące się społeczeństwo jego wpływ na rynek mieszkań i domów

Mieszkania na wysokich piętrach bez wind wiążą się z wnoszeniem zakupów, mebli, jak również innych przedmiotów po schodach, co może być sporym problemem dla osób mających trudności ze sprawnym poruszaniem się. Konieczność pokonywania na piechotę kilku pięter przez osobę w podeszłym wieku, może być ogromnym wyzwaniem szczególnie, gdy podupadnie ona na zdrowiu. Dotyczy to w szczególności seniorów niepełnosprawnych, poruszających się przy pomocy tak zwanych balkoników czy też jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Mieszkania w kamienicach i blokach z wielkiej płyty, znajdujące się na ostatnich piętrach, z reguły są dużo tańsze niż nieruchomości parterowe. Wyżej wymienione lokale mieszkalne nie wzbudzają zainteresowania nie tylko seniorów, ale również osób planujących posiadanie dzieci. Znoszenie wózka z 3 lub 4 piętra może być bardzo męczące. Ponadto pozostawianie pojazdów dziecięcych na niezabezpieczonych monitoringiem klatkach schodowych stanowi  poważny problem, ponieważ nowoczesne wózki dziecięce mogą  kusić złodziei. Seniorzy będący właścicielami psów również mają problem z codziennym pokonywaniem kilku pięter. Pupil wymagający wychodzenia na spacer. przynajmniej 2 do 3 razy dziennie, zmusza osoby w podeszłym wieku do kilkukrotnego przemieszczania się po schodach, co znacznie obciąża ich układ ruchowy. 

Mieszkania parterowe– lokale mieszkalne z dodatkowymi benefitami

Niegdyś uważano, że mieszkania na parterze są bardziej narażone na włamania, a w związku ze swoim położeniem –  głośne i dające mniejsze poczucie prywatności. Niż demograficzny znacznie zmienił podejście do zakupu takich nieruchomości, jak mieszkania parterowe. W obecnym czasie coraz więcej osób w średnim i podeszłym wieku decyduje się na sprzedaż lub zamianę mieszkania, zlokalizowanego na ostatnim piętrze budynku bez windy, na lokale parterowe. Wbrew pozorom, mieszkania znajdujące się na parterze lub na pierwszym piętrze, mogą być atrakcyjne pod względem ich ceny. Mieszkania te mogą być obecnie wyposażone w wiele funkcjonalnych rozwiązań, przy pomocy których można skutecznie zabezpieczyć je przed włamywaczami, takie jak na przykład antywłamaniowe rolety. Nie muszą być to zatem kraty w oknach czy w drzwiach balkonowych, które ułatwiają złodziejom wejście na wyższe piętra i ujemnie wpływają na estetykę danej nieruchomości. Specjaliści z naszej agencji nieruchomości Be Home Warszawa przeanalizowali oferty naszych klientów. Na rynku pierwotnym zaobserwowano wzrost zainteresowania mieszkaniami parterowymi, ponieważ w porównaniu do mieszkań z obszernymi balkonami i tarasami oraz tak zwanych penthousów, lokale na poziomie parteru są tańsze o nawet 30%. Ponadto, wiele osób decyduje się na mieszkania z rynku wtórnego i deweloperskie na parterze, ponieważ wiele z nich gwarantuje dostęp do ogródka. Dzięki temu rozwiązaniu można otrzymać namiastkę budynku wolnostojącego z przydomową posesją. 

Starzejące się w Polsce i w Europie społeczeństwo to problem spowodowany obserwowanym od kilkunastu lat niżem demograficznym. Coraz większa liczba seniorów wpływa także na rynek nieruchomości. Osoby, które do tej pory zamieszkiwały w nieruchomościach położonych na ostatnich piętrach, po przekroczeniu wieku emerytalnego, decydują się na budynki wyposażone w windy bądź też mieszkania parterowe lub na pierwszym piętrze. 

Udostępnij

Porównaj