Wyszukaj nieruchomość
Wynik wyszukiwania

Czym kierować się w trakcie zakupu domu?

Dodał Be Home w dniu Listopad 30, 2022
Czym kierować się w trakcie zakupu domu?
Komentarzy:0

Czym kierować się w trakcie zakupu domu? Wybór lokalizacji nieruchomości wolnostojącej lub szeregowej

Niektóre osoby pragną posiadać duży dom z działką, inne zadowalają się zabudową szeregową na osiedlach strzeżonych, prywatnych bądź też znajdujących się w strefie podmiejskiej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, dotyczącej domu jedno lub wielorodzinnego, warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż i cenę tej nieruchomości, ale przede wszystkim lokalizację. To właśnie ona będzie miała kluczowy wpływ na cenę nieruchomości, a także późniejszy komfort zamieszkiwania w niej. Korzystając z agencji BeHome Warszawa można otrzymać oferty sprzedaży domów jedno i wielorodzinnych, znajdujących się w centrum miast, na przedmieściach, a także w gminach liczących do 30. 000 mieszkańców i na wsiach. Lokalizacja domu na sprzedaż jest ważna dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na pracę zdalną i muszą dojeżdżać do siedziby firmy. Ponadto, rodziny mające dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, również powinny wziąć pod uwagę miejsce, w którym znajduje się dom z działką lub też nieruchomość w zabudowie szeregowej. Utrudniony dojazd do placówek edukacyjnych może być przyczyną sporych problemów i niepotrzebnego tracenia czasu czy energii.

Dom pochodzący z rynku pierwotnego lub wtórnego

Kupno domu wymaga przeanalizowania wielu ofert. Należy zastanowić się, czy ma być to nieruchomość pochodząca z rynku pierwotnego lub wtórnego. Dom budowany przez dewelopera może być dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dostępne są oferty kupna domów wykończonych pod klucz z uwzględnieniem preferencji przyszłych właścicieli. Na wsiach i w miejscowościach, oddalonych od dużych miast, trudno jest natrafić na oferty sprzedaży domów od dewelopera. Wówczas można zadowolić się nieruchomością wolnostojącą z działką pochodzącą z rynku wtórnego. Tego typu dom może wymagać dodatkowych nakładów finansowych w postaci generalnego remontu lub też odświeżenia poszczególnych pomieszczeń. Należy pamiętać, że dom z rynku wtórnego, w przeciwieństwie do nieruchomości pochodzącej od dewelopera, nie będzie idealnie dopasowany do oczekiwań przyszłego właściciela. Domy w stanie deweloperskim, bez opcji wykończenia pod klucz, wymagają dodatkowego nakładu prac, związanego z wyposażeniem poszczególnych pomieszczeń. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną wykończyć je samodzielnie, zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Oferta rynkowa może obejmować, zarówno nieruchomości budowane według współczesnych trendów w architekturze, jak i domy starszego typu – przedwojenne, drewniane, murowane bądź typowe konstrukcje z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Stan prawny i techniczny domu na sprzedaż

Przed zakupem konkretnej nieruchomości z działką bądź też w zabudowie szeregowej, należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie, takie jak stan techniczny domu na sprzedaż, a także na kwestię uregulowań prawnych. Dom z rynku wtórnego powinien być bardzo dokładnie oceniony przez specjalistę. Może być to fachowiec z branży budowlanej, który jest w stanie określić stan budynku i oszacować ewentualne koszty napraw, modernizacji czy remontów. Podobnie rzecz ma się z nieruchomościami pochodzącymi z rynku pierwotnego. Domy od dewelopera również powinny być ocenione pod kątem ich stanu technicznego, ponieważ wewnątrz mogą znajdować się poważne usterki, które będą wpływać na komfort przebywania w nich i korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Ogromne znaczenie ma nie tylko stan techniczny ścian i sufitów, ale również pokrywy dachowej czy fundamentów. Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, czy zalecany remont nowo zakupionego domu nie będzie przekraczał jego wartości, ponieważ w takim przypadku transakcja zupełnie mija się z celem, ponieważ jest nieopłacalna. Kupno domu wymaga także sprawdzenia jego stanu prawnego. To konieczne działanie, dzięki któremu można uniknąć wielu nieprzyjemnych następstw. Chodzi tu przede wszystkim o nieuregulowane kwestie własności. Konieczne jest sprawdzenie Ksiąg Wieczystych, szczególnie zapisów znajdujących się w dziale III- spis praw osób trzecich. Ważnym działaniem jest także ocena wpisów umieszczonych w dziale IV. To obciążenia hipoteczne. W wyżej wymienionych działach znajdują się zapisy mogące wpływać negatywnie na możliwość korzystania z danej nieruchomości. Mogą one dotyczyć służebności przejazdu i przechodu przez część działki, na której znajduje się dom bądź też obciążenia hipoteki, będącego konsekwencją zadłużenia poprzednich właścicieli. Ocenę stanu prawnego domu na sprzedaż warto powierzyć specjaliście. Może być to notariusz. Fachowcy zatrudnieni w naszej agencji nieruchomości BeHome Warszawa również są w stanie ocenić stan prawny domu z rynku wtórnego.

Inne dokumenty potrzebne do oceny domu na sprzedaż

Dopełnienie formalności przy finalizacji transakcji zakupu domu powinno poprzedzać sprawdzenie dokumentów, potwierdzających legalność budowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • projekt domu,
  • pozwolenie na budowę,
  • pozwolenie na użytkowanie,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • informacje na temat przeznaczenia gruntów sąsiadujących z nieruchomością,
  • uregulowanie wymagań związanych z budynkiem w sytuacji planu jego ewentualnej rozbudowy.

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich dokumentów, związanych z domem, specjalista nie ma żadnych zastrzeżeń, można negocjować warunki sprzedaży tej nieruchomości. Osoby, które decydują się kupić dom na kredyt hipoteczny, zobowiązane są zawrzeć umowę przedwstępną. Jest ona konieczna, ponieważ to właśnie ten dokument stanowi dla banku podstawę do udzielenia kredytu hipotecznego. Dopiero po tym fakcie, może dojść do podpisania umowy przyrzeczonej. Właściciele domów na sprzedaż, którzy nie zgadzają się na podpisanie umowy przedwstępnej, mogą oczekiwać od kupującego uregulowania kwoty zakupu nieruchomości wyłącznie za gotówkę. Przy nabywaniu domu bez kredytu hipotecznego, wystarczy umowa przenosząca własność. Wówczas nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy przedwstępnej. Nabywając dom na rynku wtórnym należy liczyć się z koniecznością zapłacenia 2% podatku PCC, pokryciem taksy notarialnej i kosztów odpisu z aktu notarialnego. Należy także uregulować koszty wniosków do sądu wieczystoksięgowego. Opłaty te ciążą na kupującym.

Kupno domu to transakcja, która ma podobne procedury jak nabycie mieszkania. Dodatkowym obowiązkiem osoby, która nosi się z zamiarem zakupu domu z rynku wtórnego lub od dewelopera, jest przejrzenie dokumentów związanych między innymi z pozwoleniem na budowę domu czy też ze służebnością przejazdu i przechodu przez część działki, we wszystkich tych formalnościach może oczywiście pomóc nasza agencja nieruchomości BeHome Warszawa.

Udostępnij

Porównaj